top of page

Trening Pamięci Roboczej

Kontakt do badacza:

Nazywam się Natalia Dziura, jestem studentką V roku Psychologii na Uniwersytecie Śląskim i w ramach pracy magisterskiej badam skuteczność treningu pamięci roboczej. Serdecznie zapraszam do wzięcia udziału w badaniu! Przy okazji można wygrać jedną z co najmniej 20 nagród, wśród których znajdują się:

 

 

Można także otrzymać certyfikat ukończenia Treningu Pamięci Roboczej, zaświadczenie o udziale w badaniu oraz informację zwrotną o uzyskanych wynikach.

Badanie ma na celu sprawdzenie skuteczności treningu pamięci roboczej. Jest skierowane do osób w wieku 18-35 lat. Uczestnictwo w badaniu jest całkowicie dobrowolne, można zrezygnować z udziału w każdej chwili, bez podania uzasadnienia. Badanie jest anonimowe i służyć będzie wyłącznie celom naukowym. Jednostkowe wyniki nie

zostaną nikomu udostępnione, nie będzie też możliwe ustalenie tożsamości osób badanych.

 

Dla osób, które dotrwają do ostatniego etapu badania przewidziane są nagrody: certyfikat ukończenia Treningu Pamięci Roboczej, zaświadczenie o udziale w badaniu, informacja zwrotna o wynikach oraz udział w loterii z nagrodami(vouchery na sesje zdjęciowe, karty podarunkowe Spotify Premium, gadżety).

Badanie będzie się składać z czterech etapów:

1. Etap 1: Zbadanie pojemności pamięci roboczej przed treningiem za pomocą zadania digit span task, krótkie badanie kwestionariuszowe mające za zadanie

sprawdzenie potrzeby poznania osób badanych (to znaczy, tendencji do angażowania się w wymagające poznawczo aktywności i czerpanie z tego przyjemności), zgoda na udział w badaniu, metryczka. Na tym etapie, osoby badane zostaną także zapoznane z instrukcją treningu własnego, będą miały szansę przećwiczyć procedurę. Etap ten będzie trwał około 15 minut. Każdy uczestnik,

po ukończeniu pierwszego etapu otrzyma indywidualny dziennik wykonywania treningów pamięci roboczej w formie papierowej oraz elektronicznej, który będzie obejmował możliwość zaznaczania dat oraz czasu treningu. Przewidziana jest również możliwość otrzymywania przypomnień o treningu w formie wiadomości e-mail: każda osoba otrzyma dostęp do indywidualnego konta e-mail. Po otrzymaniu danych do logowania, osoby badane będą mogły ustawić własne hasło. Badacz nie będzie ingerował w pocztę e-mail, będzie jedynie wysyłał na dany adres przypomnienia o treningu, dzięki

poczcie e-mail uczestnicy będą również mogli korzystać z dziennika postępów online w formie arkusza.

2. Etap 2: Trening pamięci roboczej za pomocą aplikacji na smartfony(aplikacja dostępna w Sklepie Play, Android). Osoby badane będą miały za zadanie przez okres 3 tygodni wykonywać trening we własnym zakresie, na własnym telefonie lub tablecie oraz zaznaczać swoje postępy w dzienniku papierowym lub online. Jeden trening będzie trwał minimum 10 minut. Zalecane jest wykonywanie treningu raz dziennie.

3. Etap 3: sprawdzenie efektów treningu. Etap będzie polegał na ponownym wykonaniu zadania digit span task. Czas badania nie przekroczy 10 minut.

4. Etap 4: sprawdzenie czy efekty treningu utrzymują się po zaprzestaniu trenowania. Etap ten będzie miał miejsce 3 tygodnie po etapie trzecim i będzie jego powtórzeniem.

Aplikacja treningowa jest dostępna dla urządzeń z systemem Android. Jeżeli nie posiadasz urządzenia z systemem Android lub nie czujesz się na siłach by regularnie trenować, jednak chcesz wziąć udział w badaniu - możesz wziąć udział jako osoba nietrenująca. Takie osoby również będą mogły wziąć udział w loterii z nagrodami, otrzymają zaświadczenie o udziale w badaniu, informację zwrotną. Nie otrzymają jedynie certyfikatu ukończenia Treningu Pamięci Roboczej. 

 

W razie jakichkolwiek pytań, zapraszam do kontaktu!

Kontakt do badacza: treningpamieciroboczej@gmail.com

Screenshot_20220321-173918_N-Back Memory Training.jpg

Wygląd aplikacji treningowej

274605253_1977041839165704_4867686780782859609_n.jpg

ZAPISY NA BADANIE

Jak można zapisać się na badanie? 

Badanie jest prowadzone w poniedziałki, wtorki i środy w laboratorium Wydziału Nauk Społecznych UŚ(ul. Grażyńskiego 53, Katowice).
 

Link do zapisów:

https://docs.google.com/.../15WJIBkfFUYytP5jQWpzJ.../edit...
 

Jeżeli chcesz wziąć udział w badaniu, ale nie odpowiada Ci żaden z terminów - proszę o kontakt! Coś zaradzimy!

Mózg

CZYM JEST PAMIĘĆ ROBOCZA?

Pamięć robocza to rodzaj pamięci krótkotrwałej, która pozwala na tymczasowe przechowywanie zapamiętanych informacji i ich wykorzystanie. Z pamięcią roboczą mamy do czynienia na przykład wówczas, gdy ktoś szybko dyktuje nam swój numer telefonu, który my następnie musimy zapisać. Jak to się dzieje że jesteśmy w stanie „na chwilę” zapamiętać numer, jednak nie zostaje on w naszej pamięci już na zawsze? Za to właśnie odpowiada pamięć robocza, której funkcjonowanie i  pojemność ma za zadanie zwiększyć proponowany w badaniu trening.

Obraz skanowania MRI

WIĘCEJ O NAGRODACH

6 voucherów na indywidualne sesje zdjęciowe

  • Tematykę sesji wybiera zwycięzca: może to być na przykład sesja portretowa, miejska, bajkowa z możliwością wypożyczenia stylizacji i dodatków (suknie, korony, wianki), z własnym cosplayem.
     

  • 5 obrobionych zdjęć, wybranych podczas sesji

  • Fotograf doradzi jak pozować i pomoże się przygotować do zdjęć                                                       

  • Sesja na terenie Katowic, Tarnowskich Gór lub okolic - do uzgodnienia z fotografem

Karty podarunkowe Spotify Premium

  • Miesięczny dostęp do Spotify Premium

Gadżety ze sklepu Uniwersytetu Śląskiego

20220321_173344.jpg
  • Takie jak na przykład kubki, butelki z filtrem, parasolki, breloczki itp.

bottom of page